Wattpad to attend Istanbul International Book Fair to celebrate growing Turkish community

Turkey_Instanbul_Bookfair
Turkey_Instanbul_Bookfair

The Turkish community on Wattpad has flourished and the app has become a go-to entertainment destination for two million people in the country.

To celebrate the growth and success of the Turkish community on Wattpad, Co-founder and CEO Allen Lau will visit Istanbul during the International Book Fair (Nov. 7-15, 2015). For the first time ever, Wattpad will host an official community meetup on Saturday, Nov. 14. During the event, Turkish Wattpadders can connect with each other, meet their favourite writers, and speak with Allen Lau.

The Turkish community on Wattpad is extremely social and engaged. Collectively, they spend 14 million minutes a day on the platform and have shared more than seven million original Turkish-language story uploads. Popular Turkish stories like Ateş ve Su, Kalbime Fısılda  have millions of reads on Wattpad. The people of Turkey love to socialize and interact with one another, so it’s no surprise that Wattpad’s social storytelling experience has resonated with so many in the country.

Wattpad will also host a booth during the Istanbul International Book Fair. The booth will be a hub for people at the fair who wish to learn more about the global community, discover stories from emerging Turkish writers, and learn how to share their own stories about the things they love. The booth will be located inside Salon 10 at the Tuyap Fair Convention and Congress Center.

Wattpad is excited to celebrate with the success of the Turkish community and we look forward to November!  

The global Wattpad community spends 13 billion minutes a month immersed in free stories. With a person joining the community every second of the day, Wattpad has connected millions of people with the content and conversations that matter to them. Using any mobile device or computer, anyone, anywhere in the world, can access over 150 million story uploads for free.

Wattpad hızla büyüyen Türk topluluğunu kutlamak için İstanbul Uluslararası Kitap Fuarı'nda

Wattpad’teki Türkiye topluluğunun hızla büyümeye devam ederken ve Wattpad uygulaması ülkedeki iki milyon kişi için en popüler eğlence durağı olmayı başardı.

Wattpad’in Türkiyedeki büyümesini ve başarısını kutlamak için Wattpad CEO’su ve kurucularından Allen Lau Uluslararası Kitap Fuarı boyunca İstanbul’da olacak. Wattpad Türkiye’deki ilk resmi topluluk buluşmasını 14 Kasım Cumartesi günü gerçekleştirecek. Buluşma esnasında Türk Wattpadçiler birbiriyle tanışıp; sevdikleri Wattpad yazarlarıyla ve Allen Lau ile konuşma fırsatı bulacak.

Türkiye topluluğu Wattpad’te oldukça sosyal ve aktif.

Kollektif olarak Türkiye topluluğu günde 14 milyon dakika geçirirken ve yedi milyondan fazla Türkçe orjinal hikaye güncellemesi paylaştı. Ateş ve Su, Kalbime Fısılda gibi hikayeler Wattpad’te milyonlarca kez okundu. Türkiye sosyalleşmeyi ve paylaşmayı çok seviyor; bu nedenle Türkiye’de sosyal hikaye anlatıcılığını Wattpad aracılığıyla keşfetti ve çok sevdi.

Uluslarası İstanbul Kitap Fuarı sırasında Wattpad 10. Salondaki standında topluluğu tanımak, yeni hikayeler keşfetmek ve kendi hikayelerini nasıl paylaşacakları hakkında daha fazla bilgi almak isteyen ziyaretçilerin sorularını yanıtlayacak.

Wattpad olarak Türkiye topluluğunun başarısını kutlamak için çok heyecanlıyız ve Kasım’ı sabırsızlıklar bekliyoruz! Dünya çapında Wattpad topluluğu ayda 13 milyar dakikasını ücretsiz hikayelere dalmış bir şekilde harcıyor. Topluluğa her saniye katılan insanlarla, Wattpad herkesi kendisi için önem taşıyan içerik ve sohbetlerle birbirlerine bağladı. Herhangi bir mobil cihaz ya da bilgisayar kullanarak dünyanın her yerinden, herkes, 150 milyondan fazla hikaye güncellemesine ücretsiz ulaşabilir.